24. 10.
2018

Bonsaje nejsou z Japonska ale z Hané

I když jsem z města, celé své dětství i mládí jsem trávil hodně času v přírodě. Pořád jsem byl někde na poli nebo v lese. Tam se také zformoval můj vztah ke všemu živému, který mě nakonec přivedl až na zemědělskou fakultu. Během mých toulek po lese jsem si jednoho dne všiml stromků okousaných zvěří. Nápadně se podobaly dospělým stromům, jen zmenšené v poměru asi tak 1:30. Vzpomněl jsem si na japonské bonsaje, o kterých jsem tehdy četl někde v časopise. Líbily se mi, a tak mě napadlo vzít si je s sebou domů. Tam jsem je přesadil do misek a zkusit pěstovat sám. Jen místo zvěře jsem je musel začít přistřihoval sám. Bylo mi čerstvých 18 let a získal jsem tak svou první bonsaj. A také důkaz, že bonsaje jsou z Hané a ne z Japonska J

Začínal jsem jako samouk, a tak jsem samozřejmě o spoustu bonsají zase přišel. Později jsem si koupil odbornou literaturu, ale než jsem se pořádně naučil, jak na to, chvilku to trvalo. I když bonsaje pěstuji už 38 let, moje nejstarší bonsaj je stará jen 25 let. Soustředil jsem se hlavně na stromy, které u nás běžně rostou. Borovice, vrba, bříza, modřín, jedle nebo smrk. Ještě později jsem zkusil i okrasné dřeviny jako je třeba mochna křovitá. A ta je shodou okolností také mou nejstarší a nejoblíbenější bonsají.

Moje sbírka bonsají není velká. Dohromady mám jen tak 25 stromků. Většinu z nich jsem si vypěstoval sám. Pár jsem jich dostal od svých děti k narozeninám. Několik bonsají jsem nedávno koupil od vynikajícího bonsajisty v jedné vesnici nedaleko Prostějova. V posledních letech, kdy jsem v Praze ve Sněmovně, moje bonsaje zalévá syn. Jednoho dne bych chtěl vypěstovat bonsaj z buku. Zkoušel jsem to mnohokrát, ale žádný buk mi nikdy nepřežil zimu.