Pro co žiju

Chovej se k lidem slušně a oni se budou chovat slušně k tobě... (cit. paní Anna Faltýnková, maminka)

Nejvíc si odpočinu, když dělám něco rukama. Proto ve volném čase maluju, pěstuju bonsaje nebo vařím. Mám mnoho přátel, se kterými se rád scházím nejenom u červeného vína.

1962
1962
28.04.
1962

Můj Prostějov

Narodil jsem se v Prostějově, tam jsem také strávil celé dětství a chodil na základní školu i gymnázium.

Jsem prostějovský patriot a Prostějov miluji.

Na gymnáziu jsem hrál ve studenské kapele na basovou kytaru, hráli jsme hlavně pro své potěšení. Dodnes si hlavně pro sebe brnkám na kytaru, mám sólovku i basu.

Začínám malovat

Od dětství jsem chodil na LŠU v Prostějově a začal jsem malovat pod vedením prof. Vály. Maluji od té doby celý život, po většinu té doby technikou enkaustika, což je malování voskem.

Až v posledních letech jsem přešel na akryl na plátně. Malování je v mém případě hlavně o pocitu, vlastně jen vrším vedle sebe barevné skvrny. Maluji hlavně doma v Prostějově, jak jen to je možné, často v noci.

Hodně mých obrazů je mezi lidmi, měl jsem už asi 15 výstav.

1973
1973
1982
1982

Svatba a rodina ještě na studiích

Po gymnáziu jsem nastoupil na VŠ zemědělskou (nyní Mendelova univerzita), Agronomická fakulta.

Hned v roce 1982 jsem se oženil a v roce 1983 se nám narodil syn Jiří. Ten dnes pracuje v Brně jako ekonom, je ženatý a má jedno dítě.

Nástup do práce

Ještě během studií jsem uzavřel smlouvu se Zemědělským družstvem Lešany a hned po promoci v roce 1984 jsem tam také nastoupil. Pracoval jsem zde 5 let jako specialista na výživu a ochranu rostlin.

V roce 1989 jsem nastoupil na Okresní zemědělskou správu a po revoluci se stal ředitelem Agrární komory Prostějov. V roce 1995 jsem se stal manažerem Obchodních sladoven Prostějov.

1984
1984
1988
1988

Narození druhého syna

V tomto roce se nám narodil druhý syn Jaroslav, dnes pracuje pro realitní kancelář, s partnerkou mají dvě děti.

V tomto období jsem se začal věnovat bonsaiím, je to pro mne velký relax. I když v poslední době nemám na tuto zálibu dostatek času, občas se rostlinám v Prostějově věnuji.

Většinu rostlin jsem našel v přírodě jako „mrzáky“ a odnesl si je domů.

Vstup do regionální politiky

O věci veřejné jsem se začal zajímat hned po revoluci, myslel jsem, že zemědělství bude potřebovat politické zastání. I proto jsem spoluzakládal Zemědělskou stranu. Za Zemědělskou stranu jsem se také stal zastupitelem v Prostějově, po jejím sloučení s Liberálně-sociální unií (LSU) jsem v zastupitelstvu pokračoval.

Po zániku LSU v polovině 90. let jsem vstoupil do ČSSD a od té doby až do roku 2012 jsem za ČSSD vždy kandidoval (a byl zvolen) do zastupitelstva města Prostějov. Za ČSSD jsem byl v letech 2008 – 2012 také krajským zastupitelem v Olomouci.

Politika se dá dělat selským rozumem, dá se dělat racionálně. Tím jsem se řídil i u nás v Prostějově a máme za sebou výsledky – město je dnes krásné, je tam zeleň, opravené domy. Město nemá žádné dluhy! V současné době už bohužel nemůžu být zastupitelem, protože musím být větší část týdne v Praze a trávím v Prostějově mnohem méně času než dřív. Mrzí mne to, zvlášť když je stále co zlepšovat. Je třeba opravit nádraží, chodníky nebo další domy. Ale možná se do prostějovského zastupitelstva jednou zase vrátím.

1990
1990
2000
2000

Přechod do Agrofertu

Nabídku na přechod do Agroferu jsem dostal společně s kolegy Milanem Ferancem a Tomášem Kohoutkem v době, kdy se řešil konkurs Obchodních sladoven Prostějov v rámci skupiny Tchecomalt Group.

V Agroferu jsem se stal šéfem zemědělské divize a akvizic s působností po ČR a Slovensku. Pomáhal jsem budovat zemědělsko-potravinářskou část Agrofertu. Práci v Agrofertu a politiku nešlo časově skloubit, určitě nešlo o jakýkoliv střet zájmů, ale dělat dvě náročné věci dobře prostě nejde. Pozice v Agroferu jsem proto opustil brzy poté, co jsem se stal v roce 2013 poslancem.

Soukromý život

S manželkou jsme se rozvedli v roce 2003, vztahy máme dodnes korektní. Manželka pracuje v Prostějově jako lékařka. Oba synové byli v době rozvodu již velcí, pravidelně se s nimi stýkám a užívám si všech tří vnoučat.

2003
2003
2012
2012

Založení Hnutí ANO

Hnutí jsem spoluzakládal na základě dohody s Andrejem Babišem společně s Richardem Brabcem, Věrou Jourovou, Janem Volným a dalšími lidmi. S ČSSD jsem se ale rozešel v dobrém, nadále mám u nás v regionu mezi sociálními demokraty množství přátel.

S Andrejem Babišem mám výhradně pracovní vztahy, je to můj šéf. Kdyby mě znovu požádal o pomoc při založení Hnutí ANO, šel bych to toho zase.

Vstup do vysoké politiky

Po volbách v roce 2013 jsme vstoupili do koalice s ČSSD a KDU-ČSL, vzali jsme na sebe vládní zodpovědnost.

Stal jsem se poslancem, předsedou poslaneckého klubu Hnutí ANO a předsedou Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Hnutí ANO se může pochlubit mnoha úspěchy, začíná se skutečně v mnoha oblastech dělat pořádek. Když se člověk chová jako správný hospodář, výsledek se dostaví. Rozpočet ČR je reálně v přebytku, máme nejnižší nezaměstnanost v EU, lidé se u nás cítí bezpečně.

Důležité a rozhodující je, aby na kandidátkách byli lidé, kteří mohou úspěšně řídit oblast, ve které chtějí v politice, v případě svého zvolení, působit.

2013
2013
2017
2017

Vítězství v parlamentních volbách

Pokračování v parlamentních pozicích - předseda poslaneckého klubu Hnutí ANO a předseda Zemědělského výboru.

Dnes je jedním z hlavních témat Hnutí ANO nenechat se otrávit a nenechat otrávit Andreje Babiše jeho odpůrci. Politická konkurence používá veškeré prostředky, které má k dispozici, ale my se otrávit nenecháme.

Potkal jsem přítelkyni Martinu a jsem zamilovaný.